Vieta, kur satiekas prāta un sirds ceļi
Arterritory.com
Integrālās izglītības institūta topošā mājvieta Ķīpsalā tikko nosvinējusi spāru svētkus
Integrālās izglītības institūta topošā mājvieta tikko nosvinējusi spāru svētkus. Tā atradīsies uzņēmēju Ilzes un Ulda Pīlēnu dibinātā ģimenes fonda “Ola Foundation” ēku kompleksā Ķīpsalā. “Ola Foundation” būs vieta, kur satiekas prāta un sirds ceļi. Tā būs pastāvīgā mājvieta ne tikai Integrālās izglītības institūtam, bet arī mākslai, mūzikai, diskusiju platformām, radošai rezidencei un izglītības atbalsta projektiem. Savas darbības ietvaros fonds iesaistīsies kopējos pasaulē notiekošajos procesos, plūsmā, kas notiek neatkarīgi, vienlaikus pievienojot tai savus impulsus un tādējādi kļūstot par šīs plūsmas līdzvirzītāju.
Arhitekta Ulda Pīlēna projektētajai fonda betona un stikla ēkai – arhitektoniski poētiskam objektam ir olas forma, kas iemieso vizionāru domas skaidrību, alķīmisku negaidītību un tehnoloģiskas inovācijas. Pārfrāzējot K.G Jungu, ola ir dzīvības dīglis ar dziļu simbolisku nozīmi.
Pasaule šobrīd atrodas lielu pārmaiņu priekšā, un uz jautājumu, kāds būs nākotnes cilvēks un planētas nākotne kopumā, šobrīd nav atbildes nevienam. Filozofu un domātāju disputos aizvien vairāk tiek runāts par jauna Bauhaus nepieciešamību – jaunas skolas, domāšanas veida dzimšanu, kas sevī apvienotu mijiedarbību starp filozofiju, mākslu un tehnoloģijām, senajām un mūsdienu zināšanām, tādējādi mēģinot izkristalizēt šo jauno un atšķirīgo. “Ola Foundation” mērķis ir kļūt par jaunu ideju un sinerģiju telpu Latvijā, tādējādi veicinot laikmetīgu sabiedrības transformācijas procesu. Iecerēts, ka nākotnē “Ola Foundation” mājvieta būs simbolisks ietvars, kurā notiek nemitīga, procesuāla kustība – ideju, domu, objektu, enerģiju, dažādu sinerģiju. Veidošana caur domāšanu un domāšana caur veidošanu. Teorētiķu un praktiķu mijiedarbība.
Līdz ar “Ola Foundation” izveidi notikušas izmaiņas arī Integrālās izglītības institūtā. No šodienas – 5. novembra institūta vadību pilnībā pārņem Juris Rubenis, kļūstot par valdes priekšsēdētāju, savukārt Integrālā izglītības institūta līdzšinējā valdes priekšsēdētāja Ilze Pīlēna, uzņemoties jaunus izaicinājumus, ir kļuvusi par “Ola Foundation” valdes priekšsēdētāju.
Kopš dibināšanas brīža 2017. gadā Integrālās izglītības institūtā ir notikuši 130 klātienes un tiešsaistes semināri, kuros piedalījušies vairāk nekā 4300 dalībnieki. Savukārt institūta veidotais I3 Klubs šobrīd apvieno jau vairāk nekā 400 domu biedrus. 1.novembrī Integrālās izglītības institūta mājas lapā publicēta kārtējā kursu programma 2021. gada pirmajam pusgadam.
“Man ir liels prieks, ka šajos gados mums izdevies ne tikai radīt izcilu un sabiedrībā pieprasītu izglītības programmu, bet arī padarīt Integrālās izglītības institūtu par finansiāli patstāvīgu un ilgtspējīgu vienību. Tas ļauj mums koncentrēties uz jaunā “Ola Foundation” infrastruktūras būvniecību un fonda attīstību, kura ēkā atradīsies arī Integrālās izglītības institūta pastāvīgā mājvieta. Mūsu abu ar Ilzi saikne ar institūtu joprojām būs ļoti cieša, kā arī es turpināšu darboties kā lektors Jura Rubeņa izveidotajās izglītības programmās,’’ saka Uldis Pīlēns.
“Integrālās izglītības institūta attīstība ir iegājusi jaunā fāzē, tāpēc šīs pārmaiņas ir likumsakarīgs solis, lai savas prasmes pilnībā veltītu tā tālākajai izaugsmei. Ar nepacietību gaidām brīdi, kad varēsim sākt darbību “Ola Foundation” jaunajā ēkā,” saka Juris Rubenis.
Kaut “Ola Foundation” centrālā ēka atradīsies Rīgā, Ķīpsalā, fonds savu darbību neaprobežos tikai ar aktivitātēm galvaspilsētā. Apzinoties, ka latviešu tautas saknes sniedzas daudz senākā pagātnē nekā Rīgas 800 gadu vēsture, fonds savu darbību plāno izvērst arī ārpus tās. “Ola Foundation’’ nesen iegādājies īpašumu Vecpiebalgas apkaimē – netālu no brāļu Kaudzīšu memoriālā muzeja “Kalna Kaibēni”. Īpašumā atrodas arī 1882. gadā Reiņa un Matīsa Kaudzīšu celtās skolas drupas (Ogrēnu skola). Pīlēnu ģimene kā vienu no “Ola Foundation” darbības prioritātēm izvirzījusi kādreizējās skolas ēkas atjaunošanu, nākotnē padarot to pieejamu sabiedrībai un fonda radošām aktivitātēm.
“Šajā sarežģītajā laikā svarīgāk nekā jebkad agrāk ir apzināties savas saknes, lai, balstoties uz tām un jau gadsimtiem krātām zināšanām, veidotu mūsu nākotnes sabiedrību. Brāļi Kaudzītes ir daļa no Latvijas kultūras kanona, un mēs ar Uldi esam pateicīgi par iespēju jaunā, 21. gadsimtam atbilstošā kapacitātē cieņpilni atjaunot viņu atstāto mantojumu, mums tas ir liels gods un izaicinājums.
Mēs apzināmies, ka olai nav iespējams status quo, tāpat kā dzīvības dīglis, kas no tās izšķiļas, nekad nav identisks. “Ola Foundation” ir telpa, kas attīstās kopā ar tajā esošajiem. Tā ir vieta, kas iemieso izziņas mākslu. Gan sevis, gan pasaules,” saka Ilze Pīlēna.